Jak velké dětské boty aneb jak na domácí měření

20:45:40 20.5.2017
Botičkárna.cz
Rady a tipy

 

KOMU SE NECHCE TO CELÉ ČÍST, ZDE MÁ PŘESNÝ VIDEONÁVOD PRO DOMÁCÍ MĚŘENÍ.

 Vybrat správnou velikost dětské obuvi je to nejdůležištější. A měřit pravidelně. A správně!Můžete mít sebekvalitnější obuv, ale pokud bude velikost špatná, pak může i přesto dojít k deformování nožek. Velmi oblíbené mačkání přední části obuvi a strkání prstů za patu je nesmysl, protože prcek vám vždycky instinktivně uhýbá. Jestliže byste se někdy potkali s tím, že bude takto provádět měření obuvi prodavačka v obchodě, utečte a už tam nechoďte.....

 Mnoho maminek dbá o správné obutí a pro správné poměření si pořizuje i speciální k tomu určená měřidla. Měření takovým přístrojem se může jevit úplně jednoduše, ale pokud nemáte právě klidného potomka ochotného ke spolupráci, může se celé měření změnit v taškařici až boj, ze kterého vyjde nepříliš přesný výsledek. Můžete nám věřit, že i v obchodě v poměru tři na jednoho, je někdy přesně změřit dítko právě na měřidle, nadlidský úkol- proto občas používámě měření na vložkách, o tom níže. Důležité při měření je totiž správné zatížení nohy, dobrý postoj a svou roli hraje i zkušenost měřitele:-)

 

Existuje mnoho druhů měřidel. Některá z nich nemusí být přesná, na některých není uvedena délka v cm, ale pouze velikost, což je samozřejmě velmi zavádějící, neboť délky stélek se u jednotlivých výrobců ve stejném čísle velmi liší. Navíc tato měřidla nedokáží změřit vnitřek obuvi, takže sice dostanete informaci, že dítě má velikost 25, ale vůbec nevíte, zda právě ta pětadvacítka v daném modelu má či nemá nadměrek, případně kolik a ani nevíte, kolik mm měří noha. To si samozřejmě můžete pak doměřit metrem, ale o to větší je pravděpodobnost, že dojde k odchylce. A i několik mm může být velkou chybou. Takové měření je prostě podle mě zcela zbytečné.

 

 

Poměrně spolehlivou domácí metodou je obkreslení nožky na papír. Dítě musí stát, měřená noha musí být plně zatížena, pomůže našlápnutí na měřenou nohu a mírné pokrčení kolene. Tenkou tužku je nutné držet v přesně svislé poloze a při obkreslování stále vidět čáru. Poměření nejvzdálenějších strany paty a špice (nemusí to být vždy palec) je pak poměrně přesnou mírou délky chodidla.
 
Takové měření bude, co se týká délky, nejpřesnější vzhledem k tomu, že se nezabýváme obtékáním celého chodidla a tudíž má dítko minimum času pohnout se.
 
Nejspolehlivější z dostupných měřidel se nám zdá být měřidlo Plus 12, které používáme i v našem obchodě. Práce s ním sice vyžaduje trošku cviku, ale zvládnout se to dá a obrovskou výhodou je možnost spolehlivého měření vnitřní délky obuvi. VIDEONÁVOD NA MĚŘENÍ TÍMTO MĚŘIDLEM NAJDETE ZDE
 
 
Velmi oblíbeným měřením je postavení dítěte na vyjmutou stélku obuvi. Zde je přesně vidět, kolik bude v botce nadměrek. Předpokladem správnosti tohoto měření je ovšem shodná délka vložky s délkou vnitřní části obuvi. U výrobců, které najdete u nás v obchodě to máme ověřeno a stélky odpovídají.
 
 
V žádném případě není vhodným měřením strčení prstů do boty za patu dítěte, nebo mačkání špic bot doplněné výkřiky "zahýbej palečkem".  Při patním testu dítě ve snaze vyhovět vám nebo jen instinktivně pokrčí vpředu prsty a můžete dojít k mylnému názoru, že je obuv dostatečně velká i v případě, že bude menší než chodidlo dítěte.
 
 
 
 
Pro určení správné velikosti obuvi je kromě správného poměření nohy nutné i správné změření vnitřku obuvi. Lze to provést měřením vyjmuté vnitřní stélky, ale zde narážíme na opět na problém možnosti odlišné délky stélky a vnitřku obuvi. Z tohoto důvodu je opět nejpřesnější měřidlo Plus 12. I měření obuvi ovšem chce trošku praxe - je nutné zadní část měřidla silněji zatlačit do opatku obuvi a kontrolovat, zda zobáček v přední části doléhá až do špice obuvi. Pokud je špice příliš úzká, zobáček má stejnou výši jako dětské prsty a tudíž obuv změří pouze prostor pro nožku. Pokud by byla část obuvi užší a měřilo se např. ulomenou špejlí Údaje uváděné například na krabicích obuvi nebo obecné velikostní tabulky jednotlivých značek jsou velmi často nepřesné a neodpovídající, případě jednotlivé vzory obuvi i od stejného výrobce se velikostně liší.

Stále nejlepší variantou je ovšem návštěva specializovaného obchodu. My v Botičkárně měříme nožky měřidlem plus 12 , poté ještě na jednotlivé stélce u každé boty - pokud je to možné. Každý rodič tak vidí nadměrek, který jeho dítě v botě má, doporučíme nadměrek vhodný. Rozhodnutí je ale samozřejmě na rodičích.
 
 
Za ideální nadměrek považujeme 1,2 cm u dobře padnoucí celoroční obuvi. Zhruba 1 cm u sandálků, u zimních bot pak 1,5 cm. Často se setkáváme s názorem maminek, že četly, že ideální nadměrek je 1,5 cm. Náš názor je, že toto je maximální možný nadměrek pro zimní obuv. Pro menší děti a boty na první krůčky doporučujeme nadměrky do 1 cma botu co nejlehčí a nejměkčí s pevným opatkem a kotníkem. Dítě z botky sice dříve vyroste, ovšem pokud si uvědomíme percentuelní poměr nadměrku - např. 1 cm k chodidlu 11 cm dlouhému, pak větší opravdu vhodný není.
 
Bohužel je potřeba botky pro prcky kupovat, když je potřebují. A potřebují je tehdy, když nadměrek je cca 2 mm pro odval chodidla, to už je na hraně. Dítě v obuvi nesmí krčit prsty. A že jsou mu boty malé, vám neřekne. Je to vaše zodpovědnost, stejně jako vše další v jeho životě.

Některé obrázky jsem si vypůjčila z nohynaboso.cz, děkuji.
zkouseni-detske-boty-4x3.jpg
Návrat na přehled